Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Jag vill ha nyhetsbrev om

Klart hunden ska följa med på semester!

Klart hunden ska följa med på semester!

hund med flytväst på segelbåt

Planerar en bilsemester, tågresa, flygäventyr eller båtutflykt i sommar?
Då är det viktigt att tänka på att din hund ska må bra och njuta av äventyret lika mycket som du. Här är några användbara tips för att göra resan smidig, säker och bekväm för alla inblandade.

Bilsemester

Se till att använda en bra och rymlig hundbur för att säkerställa hundens säkerhet under resan. Kom ihåg att stanna regelbundet för toalett-spring-och-lekpaus.

Åka tåg

Kontrollera reglerna för tågresan med husdjur och boka i förväg om det behövs. En bra hundbur eller bädd för att hålla din hund trygg och bekväm är nödvändigt. Ska ni resa lite längre är även lämpliga skålar för mat och vatten bra att komma ihåg. Det finns många resevänliga eller ihopfällbara varianter i zoobutiker.

Flyga med hund

Kontakta flygbolaget ni ska flyga med i förväg för att få all viktig information om deras regler för att resa med hund. Det kan variera mellan olika bolag.

Båtsemester

Om ni ska åka med en större båt

Kontrollera att båten tillåter husdjur och om vilka regler som gäller. Ibland finns det speciella ”djursalonger” där man behöver boka en plats.

Dagsutflykter med husse och mattes styrpulpet

Det är viktig att både den som kör och alla passagerare har flytväst, inklusive fyrbenta. Tänk också på att det kan vara svårt att hitta skugga ute på vattnet så ta med ett parasoll eller filt att hänga upp, rent dricksvatten och kanske en svalkande kyl-duk eller dyna till hunden. Se även upp för algblomming som kan vara livsfarligt för hunden och bra att hålla koll på hur vattnet ser ut innan vovven hoppar i. På smhi.se/algsituationen kan man hitta information om hur cynaobakterie-blomminingen rör sig hav och sjöar. Om din hund blir lite stressad av att åka båt så finns det bra receptfria tuggtabletter i din zoobutik som lugnar din hund. Fråga i din butik nästa gång du handlar.

Oavsett transportmedel

Packa med hundens mat, favoritgodiset och eventuella mediciner. Ett bra tips är att ha en egen liten sjukvårdsväska till din hund med lite förband, antiseptisk rengöring, termometer och tabletter som stoppar upp om din hund blir lös i magen (vilket är mycket opraktiskt om man är på resande fot) Preparat för diarré och lös mage finns receptfritt på apotek, hos veterinär och i zoobutiker. Det kan även vara klokt att packa med försäkringsnummer och stamtavla/vaccinationsbevis om något oförutsett skulle hända.

Glöm inte att försätta ge din fyrbenta kompis kärlek, uppmärksamhet och belöningar för att säkerställa tryggheten under hela resans gång.

Har du frågor eller funderingar? Kontakta oss här.

Relaterade artiklar

Hund

Taggar

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Cover for Fourfriends Sverige
8,165
Fourfriends Sverige

Fourfriends Sverige

Vi älskar hundar & katter! För oss är din väns välmående vår högsta prioritering.

Valpsäsongen är i full fart och kanske sitter du och väntar på att få hämta hem din lilla pälskling? 🐶

Här kommer 5 saker som kan vara bra att tänka på när du sen ska välja mat till din nya familjemedlem.

Ska du få hem en valp snart? Har du redan fått hem det lilla livet? Berätta för oss i kommentarsfältet! 😍Image attachmentImage attachment+4Image attachment

Valpsäsongen är i full fart och kanske sitter du och väntar på att få hämta hem din lilla pälskling? 🐶

Här kommer 5 saker som kan vara bra att tänka på när du sen ska välja mat till din nya familjemedlem.

Ska du få hem en valp snart? Har du redan fått hem det lilla livet? Berätta för oss i kommentarsfältet! 😍
... Läs merMinimera

3 månader sedan
TÄVLINGEN AVSLUTAD 💫

Stort tack till alla som varit med denna gång. Vinnaren är utsedd och vi säger grattis till...
Mia Wikström (team.freetobe på Instagram) 😍

--

Nu tävlar vi ut Bästa Valpen och Checklistor som är ett komplement till boken, skriven av Maria Brandel och Siv Svendsen! 👏

Hemligheten för att lyckas med din valp finns mellan pärmarna i denna bok, och med hjälp av checklistorna slipper du fundera på vad nästa steg är.

Det enda du behöver göra för att vara med och tävla är:
- Följ Fourfriends Sverige
- Motivera varför just du ska vinna
- Tagga två kompisar i kommentarerna nedan

Tävlingen pågår både här på vår Facebook och på vår Instagram fram till 23:59 torsdag den 25/5. Vinnaren dras fredag 26/5 och kommer annonseras ut här! Du som vinner kommer bli taggad i inlägget samt meddelas via DM. Gäller endast i Sverige och tävlingen är inte på något sätt sponsrad, stödd eller knuten till Facebook.

No limit obedienceImage attachmentImage attachment

TÄVLINGEN AVSLUTAD 💫

Stort tack till alla som varit med denna gång. Vinnaren är utsedd och vi säger grattis till...
Mia Wikström (team.freetobe på Instagram) 😍

--

Nu tävlar vi ut "Bästa Valpen" och "Checklistor" som är ett komplement till boken, skriven av Maria Brandel och Siv Svendsen! 👏

Hemligheten för att lyckas med din valp finns mellan pärmarna i denna bok, och med hjälp av checklistorna slipper du fundera på vad nästa steg är.

Det enda du behöver göra för att vara med och tävla är:
- Följ Fourfriends Sverige
- Motivera varför just du ska vinna
- Tagga två kompisar i kommentarerna nedan

Tävlingen pågår både här på vår Facebook och på vår Instagram fram till 23:59 torsdag den 25/5. Vinnaren dras fredag 26/5 och kommer annonseras ut här! Du som vinner kommer bli taggad i inlägget samt meddelas via DM. Gäller endast i Sverige och tävlingen är inte på något sätt sponsrad, stödd eller knuten till Facebook.

No limit obedience
... Läs merMinimera

4 månader sedan

8 CommentsKommentera på Facebook

Två av mina vänner har precis varsin valp på ingång -och även om de är erfarna hundägare så finns det alltid mer att lära👌 Med tanke på de duktiga författarna så är jag säker att boken är fylld av tips som ingen av oss tidigare tänkt på -och vinner jag boken så har vi tre nya läsare direkt 😉 🐾 Emma Säfsten Kicki Söderholm

För att vara förberedd och inspirerad inför att nästa lilla stjärna anländer vore det toppen att få vinna denna bok och checklistor! Är ett stort fan av Bästa starten så att få börja om med denna bok vore guld 🌟 Maria Sjölund Rebecca Yates

Kunskap är inte tungt att bära! Och med tanke på hur grymt duktiga författarna är, så lär boken vara lärorik och fylld av nyttiga tips. Väldigt snart flyttar en valp in i huset, så denna vinst hade passat perfekt 😍 Ronja Zetterlund Gunilla Hjerpe

Om ett tag är det dags för en valp och det skulle vara kul att läsa boken innan valpens hemkomst för att uppdatera mig om det finns nya råd o rön. Cecilia Stavem, Malin Väisänen

Vi ska få påökning med en liten valp i sommar och därför passar det ju extra bra att få bästa starten till bästa valpen (ser ni vad jag gjorde där 😆)! Har dessutom hört att denna boken ska vara helt fantastisk! Du blir det ju extra kul och lagom att hinna läsa ut den innan hon är här❤️🐕 Felix Hermansson & Charlotta Wijk

Jag vill gärna vinna boken för att få massor av rolig och nyttig inspiration till alla framtida kurser nu när jag är nybliven instruktör! Jenny Lundén Marina Andersson

Ønsker enda mer kunnskap om valp og unghundtrening! 🫶🏼

Snart dags för valp och bra att läsa så man är väl förberedd. Oxå till kommande valpkurser, där man delar ut checklistor till deltagarna och kan använda dessa i kursen. Mia Alin Jessica Wase Stensen

View more comments

2023-07-03T09:37:03+02:00

Dela på sociala medier: